Побачила світ мистецька книга «Страсті Христові» канадського художника українського походження Василя Курилика

19 червня о 16 годині у Церкві Пресвятої Євхаристії (Домініканському Соборі) Львова відбудеться презентація мистецької книги «Страсті Христові» канадського художника українського походження Василя Курилика. Автор ідеї публікації книги - мистецтвознавець, доктор Христина Береговська. Цей чудовий задум підтримав Інститут екуменічних студій Українського католицького університету. Книгу публікують чотирма мовами – українською, англійською, французькою та іспанською.

Хто такий Василь Курилик і чому саме ця серія картин?

Василь Курилик вважається українським та канадським художником. Його батько Дмитро родом з Буковини, а мати народилася в Канаді. Дитячі роки художник провів на батьківській фермі. Для того, щоб учитися в Маніботському університеті, заробляв миттям машин, працював дроворубом. Навчався також в інституті Аленде в Мехіко. Цікавий факт з його життя – пішки пройшов від Вифлеєма до Єрусалима.

 Президент Інституту екуменічних студій УКУ отець-доктор Іван Дацько у вступному слові до альбому пише: «Молодий Курилик вже від юних літ постійно чогось шукав, був іскателем своїх корінь, своєї ідентичности духовної й національної. Він шукав Бога, якого довго не находив. Деякий час він уважав себе атеїстом, але коли віднайшов Бога, кріпко увірив, внаслідок чого створив шедевр свого живопису, які назвав Страсті Христові, яку даємо до рук читачам цього альбому».

Мистецтвознавець, доктор Христина Береговська зазначає, що Курилик був особливим мистцем у всіх аспектах: морально-психологічних і мистецько-духовних. «Відтак і творчість його більше ніж просто магнетична. Це, радше, ін’єкція, котра робить заштрик на все життя», – ділиться реалізатор ідеї пані Христина. 

Цікаво, що за життя Василь Курилик написав понад сім тисяч картин, але особливу увагу у його творчості привертає саме серія «Страсті Христові».

Двічі митець побував в Україні – у 1970 та 1977 році. «На жаль, про Василя Курилика до початку 1990-х років мало що знали в Україні. Не бажав собі цього безбожний комуністичний режим і тодішній Радянський Союз. Та з проголошенням самостійности України в 1991 р. постать Василя Курилика ставала завжди більше відомою, як і творча спадщина всіх українських мистців та художників у діяспорі», – зазначає отець Іван Дацько в промові до книги.


«Страсті Христові»: екуменічний та мистецький виміри

Читач може запитати, до чого тут екуменізм? Отець Дацько вдало наголошує, що саме цей вибір екуменічного виміру мистецтва Курилика є чи не основою його неповторної творчости і тому він став таким знаменитим у світі. Коли вглиблюємося і вивчаємо мистецьку спадщину маляра, буковинця, українця, родженого у преріях безмежної Канади, Василя Курилика, маємо перед собою людину – великого іскателя, який шукав Бога, духовости, ідентичности, і свого коріння», – акцентує Президент Інституту екуменічних студій УКУ.

Шлях до Бога в Курилика був досить довгим і нелегким: він довго вагався, православний він чи греко-католик. Отець Дацько пише, що з часом до Курилика прихильно ставилися як римо-католики, так і протестанти, навіть сектанти. «Був і час, коли він почував себе атеїстом. Його почали вшановувати мистці Канади і Великої Британії, бо бачили в ньому подиву гідну, талановиту і неповторну людину, художника, дослідника. Однак він не дав себе засимілювати в англо-саксонському морю, знав і усвідомлював собі, що він за походженням – українець, християнин східного обряду».

Ініціатор ідеї пані Христина ділиться, що саме її надихнуло взятись за цю працю як мистецтвознавця і визначення ролі картин у мистецькому світі: «Читаючи багато різноманітної  літератури про Курилика, щонайважливіше його записи чи автобіографічні розвідки, якось не складно було збагнути, що Страсті мають бути першими...». За її словами, це непросто серія ілюстрацій до Євангелія, це одкровення мистця, його «жертвоприношення» за отриману віру!

Христина Береговська розповідає, що у Канаді про творчість цього генія вже видано 36 книг, а наша є першою українською ластівкою! «Для українського мистецтвознавства це безумовно потрібно, адже давно настав час повертати українські імена мистців до України. Український читач має знати, що шедевр світового релігійного мистецтва – серію «Страстей Христових» – виконав художник з українським корінням  Василь Курилик. Це видання є першою книгою про мистецтво Курилика в Україні», – зазначає мистецтвознавенць.        

Де можна побачити та почути про цей альбом?

Організатори зазначають, що книгу «Страсті Христові» Василя Курилика презентуватимуть у різних країнах Європи та Америки. А особливо для українців у світі, котрі необов’язково говорять українською мовою, адже книгу надруковано чотирма мовами і це дає нам можливість поширювати її для ширшого кола читача. «Плануємо також робити презентації у Києві, Чернівцях (звідки є родом прадіди художника) та Івано-Франківську. Безумовно книга буде розіслана у бібліотеки України, національні та університетські», – зазначає пані Христина.

Отож, чекаємо всіх поціновувачів мистецтва на презентацію альбому «Страсті Христові» Василя Курилика, яка відбудеться у вівторок, 19 червня, о 16 годині в Церкві Пресвятої Євхаристії (Домініканський Собор) у Львові. 

 

Підготувала Наталія Ліхновська

Фото з архіву Христини Береговської та коментаторів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

Наталія Ліхновська
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Ніна Поліщук
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
Наталія Ліхновська
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
Наталія Ліхновська
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
Мартa Гладкa
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Марія Гаврилишин
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Олена Гриньків
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Ліда Батіг
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
Марія Голяш
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
Сніжана Зелінська
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
Наталія Ліхновська
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...