Жінки в Біблії ніколи не є самотніми. Жінка, передовсім, має сім’ю, яка її любить, годує і боронить. Буває, що жінка залишається самотньою, наприклад, вдова, тоді в Біблії звучить величезний крик: «Захищай!». Звичайна ситуація жінки – це жінка в сім’ї. Якщо жінка в Біблії ніколи не є самотньою, так і чоловік також не є сам. Або, як каже Книга Буття: «І сказав Господь Бог: “Не добре, щоб бути чоловікові самотнім. Створимо йому поміч, подібну до нього” (Бут. 2, 18).

Отож справедливо продовжити про Єву – першу серед жінок. Мабуть, на землі не було людини, яка була би більше винна, ніж Єва. Хоча створена вона була для помочі.

 Мати всього живого

Історія Єви ні для кого не буде новою. Єва була другим виданням Бога після Адама, делікатніша, гарніша. Перші люди жили в ідеальних умовах раю, у товаристві тварин і птахів, сам Господь Бог навідувався до них. Чого ще вони могли прагнути? Роберт Стренд зазначає, що Бог саме так нас створив, що ми завжди хочемо того, чого не можна. Так чи інакше, Єва піддалася спокусі змія і зіпсувала Божу модель людства. «І побачила жінка, що дерево добре на їжу, і принадне для очей, і пожадане дерево, щоб набути знання» (Бут. 3, 6). До сьогодні ми всі народжуємося з прабатьківським гріхом.

Відомо, що промовив Бог до жінки: «Помножуючи, помножу терпіння твої та болі вагітности твоєї. Ти в муках родитимеш діти, і до мужа твого пожадання твоє – а він буде панувати над тобою» (Бут. 3, 16). Адам назвав свою жінку Євою («життя», «жива»), «…бо вона була мати всього живого» (Бут. 3, 20).

Перший син Єви був розчаруванням, бо саме він скоїв перше вбивство, до того ж, вбивство рідного брата. Але милосердний Бог дав Єві «інше насіння за Авеля, що забив його Каїн» (Бут. 4, 25) – сина Сифа, що в перекладі «нагорода». Сиф став батьком покоління людей, які «зачали призивати Ймення Господнє».

«Створимо йому поміч»

Жінки в чоловічому житті допомагають чоловікам зрозуміти їх самих. Жінки допомагають чоловікам бути чоловіками. «Створимо йому поміч», – каже Бог. Що таке ця «поміч»? Біблія потім описує, що це слово «поміч» – це сам Бог, що Бог для людини є власне такою поміччю. Мойсей сказав: «Бог мого батька був мені поміччю і визволив мене від фараонового меча». Бог визволяє людину з неволі, виводить до життя, до розвитку. Біблеїст о. Петро Октаба зазначає, що як вибраний народ був спасенним, став вільним, став собою, завдяки тому, що Бог став його допомогою, так і чоловік став чоловіком, завдяки жінці. Це означає, що через жінку Бог приходить з допомогою до чоловіка. Так промовив Адам у Книзі Буття: «Оце тепер вона, жінка, кисть від костей моїх і тіло від тіла мого. Вона чоловіковою буде зватися, бо взята вона з чоловіка. Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, – і стануть вони одним тілом» (Бут. 2, 23–24).

«Плодіться й розмножуйтеся…»

«Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, оволодійте нею, і пануйте над морськими рибами, і над птаством небесним, і над кожним плазуючим живим на землі!» (Бут. 1, 28). Жінка є тілом з тіла чоловіка, що означає, що допоки чоловік не з’єднається з жінкою, він не є повним, не є до кінця собою, не є цілковитим. В Біблії є ідея про повноту щастя, окреслюється образ щастя, тривалого, вічного, коли людина доходить до своєї цілковитості. Це також і спасіння. У своєму великому плані для всього людства Бог визначив для жінок виняткове місце.

 Потім у Новому Завіті апостол Павло писатиме до Тимофія, що «Адам не був зведений, але, зведена бувши, жінка потрапила в переступ. Та спасеться вона дітородженням, якщо пробуватиме в вірі й любові, та в посвяті з розвагою» (1 Тим. 2, 14–15).

Після гріхопадіння – другий шанс

Роберт Стренд у книзі «Готові на все жінки Старого Завіту» зазначає, що історія Єви є дуже повчальною для нас. «Коли ми згрішимо, пам’ятаймо, що для нас також є надія та допомога. Єва отримала другий шанс, і ми також можемо це пережити. Достатньо зізнатися у поразці й просити люблячого Бога, щоб Він допоміг нам почати все заново. Найважливіше – знову стати на ноги після гріхопадіння. Можливо, ми провалили тест, але кінцевий іспит ще чекає на нас».

Роберт Стренд припускає, що з Божою допомогою криза в родині Єви дала їй змогу розпочати новий розділ життя. Як і багато інших матерів у розпачі, яких торкнулася особиста трагедія, Єва навчилася шукати в Бога допомоги, потіхи та відповіді. Її смуток після смерті Авеля, улюбленого сина, і втрата надії на виправлення непокірного Каїна завдавали їй невимовного страждання. Незважаючи на це, вона зрозуміла, що Бог не лише справедливий, а й дає другий шанс.

Читаємо про Єву: Бут. 1, 26–31; 2, 7–25; 3, 1–24; 4, 1–26; 1 Тим. 2, 13–14.

 

Марта Більська

Ілюстрації: www.dorohins.comwww.gumer.info, www.cvetamira.ru (Картина Йорданса Якоба)

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

Наталія Ліхновська
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Ніна Поліщук
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
Наталія Ліхновська
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
Наталія Ліхновська
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
Мартa Гладкa
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Марія Гаврилишин
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Олена Гриньків
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Ліда Батіг
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
Марія Голяш
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
Сніжана Зелінська
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
Наталія Ліхновська
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...