Нещодавно під бій святкових курантів та миготіння кольорових гірлянд на ялинках ми попрощались зі старим 2018 роком і відчинили двері Новому, а разом з ним – оновленим мріям і планам. Незважаючи на те, що ми часто впродовж минулого року читали у стрічках новин інформацію про невдачі, все ж 2018-й став для України історичним. Упродовж минулого року українці усвідомили важливу річ: щоби щось змінилось, потрібно змінюватись самим, не боятися відповідальності та прийняття сміливих рішень.

  Історія має здатність відновлювати у своєму кругообігу втрачене

Одним із найбільших досягнень України у 2018-му році стало отримання Томосу, яке у світі уже навіть називають другою українською Незалежністю. «Нещодавно в Україні відбулась історично знакова подія – Об’єднавчий Собор Української Православної Церкви, впродовж якого обрано Митрополитом Київським і всієї України Блаженнішого Епіфанія. Однозначно, що це – позитивне рішення для України, яке змінює практично весь перебіг історії», – розповідає журналіст, доцент кафедри нових медій ЛНУ ім. І. Франка Юліана Лавриш.

«З творенням Помісної Церкви Україна ніби реконструює втрачене чи вкрадене «старшим братом». Зокрема, свідчення цьому: не так давно спорудження пам’ятника Володимиру Великому у Росії. Це була видима метафора багатостолітньої крадіжки, зрештою, як і помпезність відзначення 1025-ліття Хрещення України кортежем Патріарха Кирила кілька років тому. На щастя, історія має здатність відновлювати у своєму кругообігу втрачене. Ще однією знаменною подією стало служіння екзархів Вселенського Патріарха в Андріївській Церкві. Вже сьогодні російські джерела зазначають, що нічого знакового не відбулося. Служіння в Андріївському храмі – це банальне захоплення українських святинь, посилаючись на аргумент, що представники Константинополя не співслужили із жодним українським архиєреєм, тільки частково із кліром Митрополита Олександра (Драбинка). До речі, мені цікаво спостерігати за виробленням аргументів російських ЗМІ. Бачачи, що процес незворотний, і принцип доміно вже давно спрацював, вони на льоту придумують нові контраргументи, щоб спантеличити всіх довкола, що все насправді погано. Метафорично, мені видається, що ці події, що відбувалися і у Андріївській церкві, і у Софії Київській, ніби наповнили новим життям ці святині; молитвою, яку ці стіни чули кілька століть і яку вихолостили з них. По-новому ніби ожив Михайлівський собор. Знаково, що перша Літургія Предстоятеля була відслужена саме там, у колишньому шпиталі Майдану і прихистку для протестувальників.

Після подій 2014 року, початку війни на Сході, чимало з нас сумували, що Майдан не приніс очевидних перемог. Проте творення єдиного православного простору, вважаю, – це одна з перемог Революції Гідності, приємно, що ця церковна єдність – незворотна. Тому зараз варто молитись, щоб 6 січня Предстоятель утвореної Церкви зміг урочисто отримати Томос з рук Патріарха Варфоломія. І вважаю, що все тільки починається!» – зазначила журналіст.

Люди зрозуміли, що мова – це перший кордон і захист

Неможливо не помітити, що впродовж 2018-го року на телебаченні стали транслювати більше україномовних фільмів та передач, а українська музика частіше звучала на радіостанціях, ніж у попередні роки. Українськомовна композиція гурту «Kazka» увійшла в топ-10 світового музичного пошуковика, що трапилось вперше в історії, а на Донеччині та Луганщині запрацювали три українські радіостанції.

Він був першим українцем, який отримав внутрішній паспорт без російськомовної сторінки. Уже багатьом відомий львів’янин, громадський активіст, працівник кафедри програмування Львівського національного університету імені Івана Франка Святослав Літинський розповідає, що рік, який минув, можна вважати успішним для української мови. Громадський діяч зазначив, що зміни у мовному питанні відбуваються завдяки активності небайдужих захисників мови.

«З часу відкриття позовних проваджень у судах щодо найбільших інтернет-магазинів, вони переклали свої сайти з російської мови та пропонують тепер до продажу товари і українською. Однак, найбільшим досягненням за цей рік я би виділив прийняття мовного законопроекту «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 5670-д) у першому читанні. Я є співавтором цього законопроекту від громадськості, вніс туди чималу кількість правок на основі власного досвіду судових спорів, тому сподіваюся, що невдовзі за цей проект проголосують у другому читанні із новими правками і він насправді запрацює на захист не лише українськомовного споживача, але й суспільства загалом», – ділиться Святослав.

На думку громадського активіста, позитивним є і той фактор, що політики перестали боятися говорити про захист української мови у призмі мовних почуттів інших людей і зрозуміли, що саме українська мова є нашим першим кордоном і захистом. Саме завдяки активній позиції громадян вдалося встановити квоти на телебаченні і радіо та прийняти мовний закон у першому читанні.

Незважаючи на те, що в Україні досі триває війна, ми не здаємося і впевнено крокуємо до своєї мети. Наші щоденні перемоги насправді не такі вже і маленькі, адже вони свідчать про те, що українці, незважаючи на труднощі і складні виклики часу, ніколи не перестануть мріяти, творити і любити. Чи буде Новий 2019-й рік прихильним до України, багато у чому залежить від нашої щоденної праці, разом з якою приходить і надія на краще майбутнє.                                                                                          

Галина Андрусів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

Наталія Ліхновська
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Ніна Поліщук
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
Наталія Ліхновська
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
Наталія Ліхновська
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
Мартa Гладкa
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Марія Гаврилишин
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Олена Гриньків
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Ліда Батіг
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
Марія Голяш
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
Сніжана Зелінська
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
Наталія Ліхновська
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...