Як з гідністю вийти із світоглядної кризи у час постправди: «рецепт» учасників Екуменічного соціального тижня у Львові

Після Майдану ні для кого не таємниця: ми хочемо жити в іншій країні. Проте як змінювати її згідно з Божими задумами? На це непросте, але вкрай важливе питання спробували відповісти учасники вiдкритої дискусії «Гідність – Служіння – Солідарність: на шляху оновлення країни» у межах Х Екуменічного соцiального тижня у Львові.

 Коли є точний діагноз, легше одужувати. Щоб умовні ліки для українського суспільства подіяли, директор Міжнародного інституту етики й проблем сучасності Володимир Турчиновський діагностує в українців відсутність готовності бути гідними саме зараз, у важливий пореволюційний період. «Ми живемо у час гібридної політики, гібридної війни та гібридних почуттів. Такий світ уже дістав назву постправди. У ньому сім’я – не сім’я, свято – не свято, кохання – не кохання, а стосунки – не стосунки. У такий час є дві поради: виховувати вільних людей та створювати добрі новини. Саме це є шляхом до визволення», – запевняє він.

 Оскільки учасники дискусії – християни, то й шляхи порятунку зі світоглядної кризи пропонують євангельські. Всі інші хай розробляють політики, менеджери, соціологи і науковці. Ми ж обмежимося площиною світогляду, який базується на євангельському способі мислення. Уся сила євангельського способу мислення у зміні фокусу: з глобального рівня країни зміщується у площину окремо взятої родини, що, як відомо, є малою Церквою. В один голос учасники дискусії, що прибули до Львова з різних країн і різних міст, незалежно один від одного, солідарні в єдиному – рятувати треба сім’ю. Саме криза родини є найзагрозливішою з погляду глобальних впливів.

Владика Йосиф Мілян переконує, що діти і молодь мають бути основною увагою майбутнього. У його доповіді багато йшлося про еміграцію українців та цінності в їхніх життях. Він зазначив, що зараз перед молоддю постає важкий вибір. Адже життя, сповнене цінностей, прирівнюється переважно до жертви. Кар’єра та добробут як найвищі сучасні життєві цінності часто є ризиком для традиційних цінностей. За його спостереженнями, от тому і маємо невтішні результати виховання дітей у такій атмосфері.

Професор морального богослов’я Між’єпархіальної великої семінарії ім. святого Ламберта у Лантерсгофені (Німеччина), професор християнських соціальних наук і сучасної етики в Українському католицькому університеті (Львів), отець-доктор Алоїс Бух не з чуток знає про такі «симптоми», адже в Європі ці процеси почалися набагато раніше.

«Я б хотів поговорити про сім’ю з погляду концепції гідності. Саме сім’я – це осередок і школа гідності, служіння і солідарності. Гідність – це базова цінність у всіх міжлюдських стосунках на всіх рівнях», – стверджує гість.

Наукові інтереси професора Алоїса Буха охоплюють питання взаємовпливів релігії та суспільства, фундаментального морального богослов’я, християнської антропології і духовності, етики чеснот, біоетики, сучасних етичних проблем.

Виступаючи у різних країнах, отець-доктор Алоїс Бух попереджає: існує низка етичних проблем, які доведеться вирішувати урядам усіх розвинених країн, які зіткнуться з однаковими етичними проблемами.

«Основні виклики, які загрожують людському життю в сучасній добі безперервного технологічного розвитку та наукових досягнень – це виклики для сім’ї. Це і виклики, пов’язані із початком людського життя – аборти як складний феномен в історичному, суспільному, правовому та етичному контекстах; контрацепція; зміна ролі жінки в сучасному суспільстві (емансипація, вибір між материнством та кар’єрою). Наведу статистичні дані, згідно з якими 95 000 дітей піддаються психологічному впливу розлучень батьків. Ці виклики є загрозою для служіння іншим, виклики, які змушують замислитися про солідарність і її нове розуміння сьогодні», – веде далі гість.

Політикам, громадським діячам не зайве буде також глибше зрозуміти закони існування родини, переключитися із світських на духовні. На думку Алоїса Буха, невипадково у Церкві сім’я зарахована до іконографічного сприйняття – саме так можна і варто навчитися цінувати цю цінність.

«Існує три аспекти, які мають значення: гідність, служба і солідарність щодо країни і щодо моральної поведінки окремих індивідів. Гідність – це фундаментальна засада для людини. Солідарність у сім’ї докладається до солідарності громадян. Це стає можливим саме тому, що велику роль у родині відіграє Церква. Роль Церкви у сім’ї досі просто неоціненна навіть у сучасному нам світі, коли релігія нібито має менший вплив на життя людей», – аргументує отець-доктор.

Прикметно, що учасники дискусії не винаходять велосипеда, не створюють багатосторінкових резолюцій, а пропонують незмінний у всі часи дієвий спосіб подолання криз (не тільки світоглядних!) – молитву.

«Закликаю усіх присутніх до молитви заради милосердя Божого! Нам усім треба молитись, аби Бог послав Своє милосердя, щоб врятувати нас усіх зокрема і кожну українську сім’ю. Духовність у сім’ї складається з невеликих, але впевнених кроків. Молитва у цьому напрямі – дуже дієвий крок. Переконаний, що Екуменічний соціальний тиждень у Львові – це концентрація теоретичних ідей, які згодом неодмінно перетворяться на практичні дії, – підсумовує Алоїс Бух.

Якщо інші способи порятунку дуже людські, то запропонований є дієвим, принаймні маємо докази в історії людства, яке обрало християнство.

Iрина Березовська

Фото Валентини Євтушок та зі сайта УКУ 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Домашня Церква

Наталія Ліхновська
Дух свідчитиме… Як відомо, в грецькій мові поняття «мученик» передається словом «свідок», таким чин... Безперечно, власні зусилля для самоконтролю важл...
Ніна Поліщук
Цінувати. Навчитися цінувати все, що маю. Зберігати внутрішню чистоту і вмиротвореність. Бути в рівн...
Наталія Ліхновська
«Разом із Пеггі Блу ми довго читали «Медичний словник». Це її улюблена книжка. Вона захоплюється хворобами і запитує себе, які...
Наталія Ліхновська
«…Архетип незрячого вказує на втрату самоусвідомлення, западання в сон, відчуття небуття, перетворення в ніщо. Існувати – значить бути видимим.»Джон Галл...
Мартa Гладкa
З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються...
Марія Гаврилишин
Ден пішов добровольцем до Національної гвардії у перших рядах.  Новини про нього ми дізнаємось від його молодшої сестри, яка періодично...
Олена Гриньків
Не так давно «Духовність» проводила інтернет-опитування щодо формату викладання християнської етики в школах. Тема актуальна і цікава, тож в мене...
Ліда Батіг
Англійський письменник Вільям Коллінз колись сказав: "У житті кожної людини, напевно, знайдуться хви...
Марія Голяш
В наш час дуже часто звучить питання із знаками оклику – в чому моє покликання, як знайти його, ві...
Сніжана Зелінська
   Очень тяжело говорить о мире во время войны. Еще тяжелее говорить о нем в памятные дни, которые м...
Наталія Ліхновська
«Маловіре! Чого ти засумнівався?», - звернувся Ісус до Петра, коли той, злякавшись сильного вітру, почав потопати. Такий брак певності може...